blog1.jpg

Jak dbać o buty skórzane?

Opublikowano: 12 Styczeń 2023

Skórzane buty to nie tylko piękny dodatek do codziennych stylizacji, ale również inwestycja. Wysokogatunkowy materiał, trwałość, dbałość o detale i staranne wykonanie sprawiają, że tego typu obuwie cieszy się sporą popularnością – zwłaszcza wśród tych osób, które cenią sobie dobrą jakość.


Nie da się ukryć, że buty skórzane to synonim wysokiej jakości, ale nawet one mogą ulec zniszczeniu, jeżeli zapomnisz o odpowiedniej pielęgnacji. Na szczęście ta nie jest zbyt skomplikowana. Wystarczy tylko kilka prostych i systematycznych działań, aby cieszyć się pięknym wyglądem ulubionej pary butów przez długie lata.


W tym artykule dowiesz się, jak dbać o buty skórzane, aby służyły Ci przez minimum kilka sezonów. To łatwiejsze niż myślisz! Przekonaj się osobiście!


Dlaczego trzeba dbać o skórzane buty?


Skóra naturalna to materiał, który wymaga specjalnej pielęgnacji i odpowiedniego traktowania. Odwdzięcza się jednak za nie pięknym wyglądem przez długie lata i wręcz niespotykaną trwałością. Z drugiej strony zaniedbania w tej kwestii będą skutkować nie tylko niższą estetyką (np. odbarwienia, blaknięcie koloru skóry), ale mogą również doprowadzić do zniszczenia obuwia – zwłaszcza gdy intensywnie je użytkujesz.


Deszcz, śnieg, kurz, błoto, otarcia mechaniczne, zagniecenia i plamy - to tylko kilka zagrożeń, które czyhają na obuwie, nie tylko skórzane. Jednak można im zaradzić! Co więcej, dzięki pielęgnacji butów skórzanych, nie tylko zabezpieczysz materiał przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, ale również zachowasz jego piękny i świeży wygląd na długi czas.


Pielęgnacja butów skórzanych krok po kroku


Część właścicieli obuwia skórzanego zastanawia się, jak dbać o skórzane buty. Słyszy się o odpowiednim czyszczeniu, konserwacji, zaleca się impregnować buty skórzane i właściwie je suszyć. Głowa mała! Na szczęście proces pielęgnacji obuwia nie jest tak straszny, jak go malują i składa się on z zaledwie kilku prostych kroków.


Krok 1: Przede wszystkim należy zadbać o czyszczenie butów skórzanych i usunąć z nich plamy oraz kurz. Najlepiej jest to zrobić przy użyciu specjalnego środka do czyszczenia skóry lub szczotki i bawełnianego ręcznika albo wilgotnej szmatki.


Krok 2: Następnie trzeba sprawdzić stan skóry, aby upewnić się, czy nie jest ona zniszczona czy porysowana. W razie potrzeby można nałożyć pastę do polerowania, żeby usunąć drobne defekty.


Krok 3: Kolejnym etapem jest impregnacja obuwia ze skóry naturalnej. Należy robić to regularnie (częściej w okresie jesienno-zimowym) i dopasować rodzaj środka do rodzaju skóry (np. buty zamszowe wymagają zazwyczaj innych preparatów niż te wykonane ze skóry licowej).


Krok 4: Po wykonaniu poprzednich czynności, należy dobrze wysuszyć buty. Buty skórzane najlepiej suszyć w temperaturze pokojowej w wentylowanym pomieszczeniu, z dala od bezpośredniego źródła ciepła (np. kaloryfer lub kominek).


I tyle – aby dbać o skórzane buty nie musisz poświęcać wiele czasu i energii. Wystarczą cztery proste kroki i można cieszyć się ulubioną parą obuwia przez lata.


Skórzane buty zimą – nie zapomnij o impregnacji!


W opisie pielęgnacji skóry wspomnieliśmy już o impregnacji, jednak ten etap jest wyjątkowo istotny zimą, dlatego chcemy go rozwinąć. Kiedy skórzane obuwie jest narażone na wilgotne i mroźne warunki zimowe, bez wątpienia potrzebuje dodatkowego zabezpieczenia. Z tego powodu koniecznie trzeba pamiętać o impregnacji!


Impregnacja butów skórzanych powinna być wykonywana regularnie, szczególnie po każdym czyszczeniu i konserwacji. Preparaty impregnujące mają za zadanie tworzyć na skórze warstwę ochronną, która dodatkowo ułatwi odprowadzanie wilgoci i poprawi trwałość materiałów i ich odporność na trudne warunki zewnętrzne.


Należy pamiętać, że proces impregnacji powinien obejmować każdy rodzaj skóry, a preparat musi być równomiernie nałożony na całą powierzchnię buta – także w słabo widoczne miejsce (np. okolice zdobień i szwów).


Czego używać do czyszczenia butów skórzanych, czyli kilka słów o preparatach do pielęgnacji


Konserwacja butów skórzanych nie jest skomplikowana i droga, jednak należy pamiętać o systematyczności oraz doborze właściwych akcesoriów i preparatów. I tak np. buty lakierowane można czyścić miękką, wilgotną szmatką, jednak zamszowe buty będą wymagały specjalnej szczotki do naturalnego włosia.


Stanowczo odradzamy różnego rodzaju domowe sposoby! Nie tylko nie nadają się one do konserwacji butów skórzanych, ale mogą również przyczynić się do ich zniszczenia. Zamiast tego sięgnij po specjalne preparaty: pasty, kremy czy tusze. Są one dedykowane starannej pielęgnacji wybranego typu skóry, dzięki czemu będziesz cieszyć się nienagannym wyglądem swojej ulubionej pary butów.


Pamiętaj – pielęgnacja skórzanych butów pozwala zachować ich piękny wygląd, a dodatkowo zabezpiecza materiał przed zniszczeniem. Pierwszy proces konserwacji najlepiej przeprowadzić od razu po zakupie obuwia!